Akvárium na míru

Před nákupem či zadáním výroby akvária je dobré si rozmyslet několik věcí.Velice důležitá je volba skla, z jakého bude akvárium vyrobeno, barva silikonu, kterým bude akvárium lepeno.Důležitá jsou i krycí skla a je dobré si být jistý typem filtrace.

Volba skla: FLOAT nebo OPTIWHITE?

Float je běžné sklo, ze kterého se akvária vyrábějí dlouhá léta. Jeho výhodou je snadná dostupnost a přijatelná cena. Nevýhodou je lehké zabarvení do zelena. Při malých tloušťkách skla toto zabarvení není příliš patrné, s rostoucí tloušťkou však barvy zkresluje více. Řešením tohoto problému je tzv. OPTIWHITE sklo. (Float skla jsou samozřejmě všechna skla, která jsou vyrobena plavením, ale v akvaristické hantýrce se označení FLOAT používá pro normální běžné sklo).

Optiwhite – pod tímto souhrným označením je myšleno extračiré sklo se sníženým obsahem železa, které jinak způsobuje zelené zabarvení. Barvy ryb a rostlin v akváriu z optiwhite jsou věrnější, jasnější, obzvláště markantní rozdíl to je u velkých akvárií vyrobených ze silného skla. Největší nevýhodou je cena. Akvária z optiwhite skla jsou o cca polovinu dražší než akvária ze skla obyčejného.

Krycí skla

mnoho lidí provozuje akvárium bez krycích skel a tuto otázku neřeší. Je to ale velice nepraktické a krásný pohled na volnou vodní hladinu je často vykoupen velkými ztrátami na rybí osádce, i ta nejklidnější ryba se občas lekne a vyskočí.

Krycí skla tedy je lepší použít a je nutné dopředu myslet na jejich umístění na akváriu. Nejjednodušší řešení je skla volně položit na výztuhy akvária. Jednoduché, stabilní. Praktičtějším řešením je použít krycí skla v posuvných lištách. Skla jsou z několika částí a lze je v těchto lištách zasouvat nad sebe, čímž se uvolní přístup k hladině. Funguje to dobře a bez problému, složitější je to ovšem pokud potřebujete mít přístup k celé hladině. Pak nezbývá než skla z lišt vysunout a dát bokem. Na běžnou údržbu je to ovšem řešení ideální.

Barva lepidla

nejběžněji používaná lepidla jsou černé barvy. Je to elegantní, černá barva se esteticky hodí téměř ke všemu. Lze však použít i transparentní lepidlo. Toto se používá především u designových nádrží, obvykle ze skla optiwhite. Ničím nerušený pohled do akvária je vším a je tomu podřízena i barva lepidla.

Filtrace

velice důležitá věc. Tuto otázku je dobré si vyřešit ještě před nákupem či zadáním výroby akvária.

V malých akvariích je to jednoduché, nejčastěji se používá vzduchem poháněný filtr, tzv.bublifuk. Jedná se o kus biomolitanu a stlačeným vzduchem poháněné čerpadlo.Místo vzduchu jako pohonu lze využít elektrické čerpadlo, tzv. čerpací hlavu. Ta je nasazena opět v kusu molitanu. Tyto typy filtrů nepotřebují žádný konstrukční zásah do akvária a bývají dostatečně účinné. Jejich nevýhodou je to, že mohou v kváriu působit esteticky rušivě, nebývají pěkné na pohled.

Esteticky lepším řešením je do akvária vlepit přepážku, do které se opět použije jako filtrační médium biomolitan a buď elektrické nebo vzduchem poháněné čerpadlo. Výhodou tohoto řešení je lepší méně rušivý vzhled. Přepážka je samozřejmě v akváriu vidět, ale je možno ji vyrobit z černého skla (Lacobel) nebo ji schovat rostlinami, ev. dekorací.

Samostatnou kapitolou jsou externí filtry, buď kanistrové, které se dají koupit jako hotové řešení od různých výrobců nebo přepadové filtry.

Kanistrové filtry mají sání i výstup řešen hadicemi, které je možné zakomponovat do akvária i bez konstrukčních úprav samotného akvária. Nevýhodou je, že tyto hadice je vidět, ale i to se dá poměrně jednoduché zamaskovat. Je ale také možno je schovat do přepadové komory, stejně jako u přepadových filtrů.

Přepadové filtry vyžadují nejvíce konstrukčních zásahů do akvária, ale dají se řešit tak, že nepůsobí rušivě a laik vůbec nepozná, že tam filtrace je. Vstup i výstup z filtru je veden vrtanými otvory ve dnu akvária a je schován v přepadové komoře. Tato komora je většinou vlepena přímo v akváriu, ale je možno ji řešit i jako externí na zadní či boční stěně. Toto řešení je většinou využíváno při stavbě mořských akvárií.přepadový filtr

Se všemi otázkami Vám rádí poradíme. Jsme akvaristi, známe problematiku z každodenní praxe. Neváhejte nás kontaktovat, třeba i použitím Poptávkového formuláře.